Servo jako motor

U traktoru jsem použil po doporučení kluků kteří s tím měli skušenosti serva HX12K které mají kovové převody a sílu v tahu 10kg.

Tak a teď polopatě jak na to.

Servo rošrubujeme ,odděláme kryt se šroubkama a uvidíme elektroniku tu opatrně vytáhneme a dole je vidět potenciometr a jeho zajištovací šroubek který vyšrubujeme ted odděláme kryt na straně převodů tyto jeden po druhém vyskládáme někam na stranu tak abychom je potom zase mohli ve správném sledu dát zpátky.Největší kolečko je nasazené na potenciometru to zděláme a potenciometr vytlačíme ven,na tomto samém kolečku je ještě doraz který musíme odstranit (viz foto)  záleží na vás jakým způsobem ,někdo ho ustřihl já ho odpiloval hlavně to musí být provedeno čistě aby tam nic nevadilo v točení motorku.

Potom můžeme převody seskládat zpět ale velké kolečko už nebudeme nasunovat na potenciometr ale jenom na výstupek který tam zbyl,pozor pokud jste posbírali prstama vazelínu z převodů tak doporučuji znovu řádně namazat a zakrytovat.

Teď půjeme na stranu elektroniky kterou můžete odstřihnout nebo odletovat přímo u motorku (toto vám zbude viz foto) a na kontakty napájet nové trochu delší přívody a můžeme servo sešroubovat.

Servo se po připojení na regulátor bude chovat jako motor.

Serva se dají zapojit bud seriově kdy se chovají jako diferenciál nebo paralelně kdy se chovají jako uzávěrka.Někteří borci si na to udělali elektronický přepínač a používají oboje zapojení ale tak daleko jsem nešel protože při zkoušení jsem zjistil že mi paralelní zapojení bohatě stačí jak na sílu tak i na rychlost .

Schémata zapojení:


 

Po propčtech jsem dospěl k výsledku že při paralelním zapojení dokáže jet traktor při plném výkonu  1,62km/h a při malých otáčkách dokázal utáhnout bez problémů malý kočárek s vrtačkou a akuvrtačkou v kufrech což je zhruba 5-6kg